International Karting
InstagramFacebookTwitterYoutubePocketMags
Vroom Logo

This Weekends Racing Round Up

This Weekends Racing Round Up
Races

All this weekends racing results from Superone, Easy Kart and Whilton Mill

pic © C.Walker (Kartpix.net)


Easy Kart UK Round 5 - Clay Pigeon

Cadet Final: 1st Tyrone Stansfield, 2nd Georgie Anker, 3rd Harry Graham

Junior Final: 1st Sam Faulkner, 2nd Jenson Murchison, 3rd Seb Algieri

Senior Masters Final: 1st Joe Paterson, 2nd Adam Nichols, 3rd Sam Dimelow

Senior Lightweight Final: 1st Patrick Lay, 2nd Matthew Pearce, 3rd Sam Massey


Whilton Mill Championship- Round 5 
Honda Cadet Final: 1st Dragan Pincent, 2nd Ollie Marsh, 3rd Luke Whitehead

Mini Max Final: 1st Harry King, 2nd Lochlan Bearman, 3rd Jack Deakin

Senior Rotax Final: 1st Marcus Pett, 2nd Ricky Donison, 3rd Thomas Kolasky

X30 Senior Final: 1st Max Stilp, 2nd Jacob Stilp, 3rd Levi King

Junior Rotax Final: 1st Aaron Drury, 2nd Jordan Brown, 3rd Georgie Whitbread

Iame Cadet Final: 1st Shay Keough, 2nd Chris Draper, 3rd Thomas Smith

Junior X30 Final: 1st Philip Hanson, 2nd Callum Bradshaw, 3rd Jac Maybin

Superone Round 5 - GYG

Iame Cadet Final 1: 1st Jonny Edgar (Fusion Motorsport), 2nd Joseph Taylor (Fusion Motorsport), 3rd Owen Marlow (Zip Allstars), 4th Klaas Kooiker (Eclipse Motorsport), 5th Harry Thompson (Fusion Motorsport), 6th Dexter Patterson (AIM Motorsport) 
Iame Cadet Final 2: 1st Edgar, 2nd Taylor, 3rd Patterson, 4th Finlay Bunce (AIM Motorsport), 5th Brandon Martland (Aim Motorsport), 6th Dylan Hotchin (KMS)
 

Junior TKM Final 1: 1stJack Davidson (Litchfield Motorsport), 2nd Christopher Whitton (Privateer), 3rd Ryan Edwards (Red Racing), 4th Matthew Taylor (Flex Motorsport), 5thSam Fowler (Jade Karts), 6th Lewis Griffiths (Privateer)

Junior TKM Final 2: 1st Davidson, 2nd Whitton, 3rd Matthew Graham (Jade Karts), 4th Fowler, 5th Griffiths , 6th Kristian Brierley (Privateer) 

 

Mini Max Final 1: 1st Connor Mccarthy (Strawberry Racing), 2nd Fin Kenneally (AIM), 3rd Kiern Jewiss (Strawberry Racing), 4th Bethany Abbot (RL Racing Department), 5th Rufus Hunt (MBR), 6th Owen Byatt (Aim Motorsport) 
Mini Max Final 2: 1st Kenneally, 2nd Axel Charpentier (Strawberry Racing), 3rd Jewiss, 4th Joe Turney (KR Sport), 5th Tom Wood (RL Racing Department), 6th William Pettitt (Tooley Motorsport)
 
Junior Max Final 1: 1st Jack McCarthy (Strawberry Racing), 2nd Jonathon Hoggard (KR Sport) , 3rd Oliver York (Aim Motorsport), 4th Scott Symons (KR Sport), 5th Zak Fulk (Coles Racing) , 6th Josh Skelton (Strawberry Racing)
Junior Max Final 2: 1st McCarthy, 2nd Symons, 3rd Fulk , 4th York, 5th Jonathon Hoggard (KR Sport) , 6th Harrison Thomas (KR Sport)
 
TKM Extreme Final 1: 1st Matt England (Privateer), 2nd Kyle Sproat (Litchfield Motorsport) , 3rd Al Paterson (Privateer) 4th  James Ogden (Klaassen Motorsport) , 5th Grant Edgley (Privateer), 6th Andrew Ferguson (Hasinski)
TKM Extreme Final 2: 1st England, 2nd Sproat, 3rd Ogden, 4th Owain Rosser (Jade Karts), 5th Edgley, 6th Thomas Mcmurray (Privateer)

Senior Rotax Final 1: 1st Connor Hall (Strawberry Racing), 2nd Gary Donnelly (Strawberry Racing) , 3rd Luke Knott (Strawberry Racing) , 4th Sam Marsh (Dan Holland Racing), 5th James Johnson (Strawberry Racing), 6th Scott Mackrell (Coles Racing) 
Senior Rotax Final 2: 1st Hall, 2nd Donnelly, 3rd Knott, 4th Marsh, 5th Mackrell, 6th Charlie Turner (Protrain)

KZ1 Final 1: 1st Sam Webster (Zip Kart), 2nd Henry Easthope (Taylor int Motorsport), 3rd Adam Glear (CRG) , 4th Scott Allen (Jade Kart), 5th Dan Kelly (AFR), 6th Ben Blick (Taylor int Motorsport)
KZ1 Final 2: 1st Webster, 2nd Easthope, 3rd Allen, 4th Glear, 5th Kelly, 6th Shaun Slavin (CRG)
 

OKKART srl © COPYRIGHT 2018 | VAT IT02629390598 | Privacy Policy - Cookies Policy